Diyanet, işaret diliyle kalplere dokunuyor

İSMAİL EFE
Sayı: 188 | 9 Şubat 2012

Buca Müftülüğü, işitme engellilerin Kur’an öğrenebilmesi için örnek bir proje hazırladı. Diyanet’in hayata geçirdiği özel Kur’an kursu sayesinde engelliler, hem Kur’an öğreniyor hem de temel dinî bilgileri ediniyor.

Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde çıkarılan yasalarla engellilerin, eğitim, ulaşım, istihdam ve siyasete katılım gibi konulardaki problemlerinin bir kısmı çözüldü. Fakat yine de engelliler, sosyal hayatta yer edinebilmek için hem devlet hem de toplumun desteğine ihtiyaç duyuyor. Bu bağlamda kadınları camiye çekme projesiyle gündeme olan Diyanet İşleri Başkanlığı, şimdi de engelliler için örnek bir toplumsal projeyi hayata geçirdi. İzmir Buca Müftülüğü’nün hazırlayıp Diyanet’e sunduğu proje dahilinde işitme engellilere daha iyi hizmet verebilmek için özel bir eğitim programı başlatıldı ve Buca’da işitme engelliler için resmî Kur’an kursu açıldı. Kurs için ilk olarak anlama ve algılama güçlüğü çeken işitme engellilere eğitim verecek personel yetiştirildi. Bugüne kadar 20 imam hatip ve kadın Kur’an kursu öğreticisine işaret dili eğitimi verildi.

Müftülüğün böyle bir proje hazırlamasında her şeyden önce işitme engellilerin, “Bizler de ibadet yapmak, namaz kılmak istiyoruz. Ancak Kur’an-ı Kerim okumayı bilmiyoruz.” şeklindeki talebi etkili olmuş. Zira Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 13’ü engelli. İzmir’deki engelli sayısı ise yaklaşık 350-400 bin civarında. Resmî rakamlar ve gelen talepler üzerine Buca Müftülüğü, engellilere yönelik ‘Özel Destek Din Hizmetleri Projesi’ni hayata geçirmiş. Böylece Hacı Ahmet Susuzlu Cami’nde açılan Kur’an kursunda engellilerin temel dinî bilgiler edinmesi ve din hizmetlerinden faydalanmaları hedefleniyor.

Buca Müftüsü Adem Gülmek, daha önce internet aracılığı ile başlattıkları görme engellilere hizmet projesine işitme engellileri de dahil ettiklerini ifade ediyor. Kursta Kur’an’ın yanı sıra temel dinî bilgileri de öğrettiklerini anlatan Gülmek, “Zaten camide işitme engellilere yönelik vaazlara da başladık. Her cuma vaazı ve hutbesi işaret diline çevriliyor. Ardından internet üzerinden projeksiyon vasıtasıyla tüm camilerde naklen yayınlanıyor.” diyor.

Engellilerin din eğitimi ihtiyacını karşılayacak hizmetlerin yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken Gülmek’e göre, engelli birey ve ailelerinin de aynen diğer vatandaşlar gibi dinî hayatları ve karşılaştıkları sorunlara yönelik manevî desteğe ihtiyaçları var. Bu sebeple talebelere kursta ilk önce temel dinî bilgiler veriliyor. İslâm’ın ibadet, ahlâk esasları, Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatı anlatılıyor. Daha sonra namaz duaları ve sûreleri ezberletilip namaz ve gusül abdesti öğretiliyor. Ardından Kur’an-ı Kerim okuma sürecine geçiliyor. Eğitimler yaklaşık 4 ay devam ediyor. Üç öğrenciye bir eğitici düşecek şekilde hizmet veren kursun şu anda 18 kadın ve 23 erkek öğrencisi bulunuyor. Ama Diyanet şimdilik sadece Buca’da hizmet veren kursu ülke geneline yayma fikrini, 2012-2016 stratejik planına almış durumda.

Biz de merak edip sizler için bu kursun kapısını çaldık. Gördük ki burada Kur’an’ın mucizevî sesini duyamayan yürekler ve İlahî Beyan’ı onların kalplerine duyurmaya niyetli gönüllüler var. Buca’da gönüllülük esasına dayalı işaret dili eğitimini tamamlayan ve eşi Bilgi Hanım’la gönüllü olarak öğreticilik yapan Güven Kosova, işitme engellilerdeki Kur’an aşkını gördükçe çok duygulandıklarını anlatıyor. Bilgi Kosova’nın kayınvalide ve kayınpederi de sağır ve dilsiz. Onlarla birlikte geçirdiği 25 yıl boyunca işaret dilini öğrenen Bilgi Hanım, “Demek ki bana bu iş için bu dil öğretilmiş.” diyor.

Bir başka eğitmen Murat Sözener, işitme engellileri anlamak kadar güzel bir şey olmadığını düşünüyor: “Onlarla birebir ilgilenerek 3 haftalık eğitimle çok şey verdiğimize inanıyorum. Eğitimlerimizi sinevizyonla da destekliyoruz.” Öğretici Nesibe Nur Gümüş ise kursun çok geç kalmış bir hizmet olduğunu dile getiriyor: “Ama zararın neresinden dönerseniz kârdır. Bayanları daha istekli gördüm, kendimden utandım.”

Öğrenciler arasında işitme engelli milli güreşcilerimizden Fatih Özyurt (33) da bulunuyor. 

Bulgaristan’da en son düzenlenen müsabakalarda Avrupa şampiyonluğu bulunan 55 kilo güreşçisi Özyurt, kursun açılmasından duyduğu mutluluğu bize işaret diliyle ifade ediyor. Özyurt, küçükken Kur’an kursuna gitmiş, ancak kendisiyle ilgilenen olmamış. Din bilgisi konusundaki eksikliklerini gidermek için bugüne kadar imkân bulamayan Özyurt, Kur’an-ı Kerim’i öğrendikçe, dinî bilgileri edindikçe inancının daha da yoğunlaştığına inanıyor. Evli, bir çocuk babası olan Özyurt, üç vardiyeli bir fabrikada çalışıyor. İş çıkışı evine gitmeden önce kursa geliyor.

Yeter Akça ise kurs için Buca’ya iki saatlik uzaklıktaki Bornova Pınarbaşı’ndan geliyor. Üç çocuğu ve 4 torunu bulunan Mustafa Akgün de (55) 50 yaşındaki eşi Aytül Akgün ile derslere katılıyor. Mustafa Akgün, küçükken camiden, “Sen sağırsın, ne yapacaksın? Sen namazdan anlamazsın.” denilerek geri gönderilmiş. Camide verilen vaazlardan etkilenip kursa katılmaya karar vermiş. Eşi gibi azimli olan Aytül Akgün, birkaç sayfa sonra Kur’an’a geçecek.

Meslek lisesi öğrencileri Hanefi Mehmet Karabulut (17) ve Elvan Yılmaz (17), gündüz okula, akşam ise Kur’an kursuna devam ediyor. Karabulut, burada büyük huzur duyuyor: “Bilmeden namaz kılıyorduk. Burada Kur’an’ı öğrendik, daha mutlu namaz kılmaya başladık.”

Ümit Emektar (24) ise Bingöl’den İzmir’e okumaya gelmiş. Bingöl Adaklı’nın Erlerköyü’ndeki imam onunla özel olarak ilgilenip Kur’an’ı öğretmiş. İzmir’e geldiğinde işitme engelliler için kurs açıldığını duyunca hemen kayıt olmuş. Bir fabrikada demircilik yapan Emektar, akşam iş çıkışı kursa geliyor. Kursiyerlerden Siirtli Mehmet Güneş (28), evli ve bir çocuk babası. Eşi Yüce Beyan’ı öğrenince ona çok imrenmiş ve kursa yazılmış. Güneş’in Kur’an’a geçmesine bir sayfa var. Kur’an okumayı bilmesine rağmen Sahra Nur Akyıl (17) da dersleri hiç kaçırmıyor. Hatta başka engellilere de o Kur’an öğretiyor. 24 yaşındaki Pınar Günay ise kursun açılmasını çok büyük bir fırsat olarak görüyor. Ez cümle Buca’daki kurs, İzmir’deki pek çok işitme engellinin Ezeli Kelam’ı öğrenme ve öğretme aşkını daha da artırıyor. Darısı diğer il ve ilçelerin başına. i.efe@zaman.com.tr